Skip to content

Aug. 22 – Labor Day, Sept. 2, 2024

183 Days 0 Hours 47 Mins

Draft Horse Entries

Division 16: Draft Hitch

Class 1900A: Draft Horse Single Cart Hitch, Mares - Percheron (5 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 Bruce Hieber Bruce Hieber Glenwood City, WI Scenic View Percherons
2 Faith Brooks Dianna Marquardt Altoona, IA Shining Stars Percherons
3 Blake Riemer Dianna Marquardt Altoona, IA Shining Stars Percherons
4 Joe Dolan Darcy Strain Virden, MB Silver Oak Percherons
5 Chad Zubrod Chad Zubrod Guthrie, OK Zubrod's Percherons LLC

Class 1900B: Draft Horse Single Cart Hitch, Mares - Belgian (7 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 Davontae Goldsmith Daniel Goldsmith Chatfield, MN Goldsmith Belgians
2 Tyler Goldsmith Daniel Goldsmith Chatfield, MN Goldsmith Belgians
3 Lynn Loveland Lynn Loveland Albion, MI Heritage Hill Farm LLC
4 Jered Althoff Jered Althoff Strawberry Point, IA JKA Belgians
5 Jerry Maker Gerald 'Jerry' Maker Strawberry Point, IA Maker Farms Belgians, LLC
6 Justin Berry Scott Zube Kiel, WI Mystery Hills Stable
7 Steven Connell Steven & Dr. Ashley Connell Delmar, IA Welton Ridge Farms

Class 1900C: Draft Horse Single Cart Hitch, Mares - Clydesdale (7 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 Thomas Maidl Thomas Maidl Winthrop, MN Country Classic Clydesdales
2 Tina Miller Tina Miller Tomah, WI Ebony Clydes
3 Kim Jones Daniel Jones Bangor, WI Jones Farm Clydesdales
4 Sarah Stalhiem Andrew Stalhiem Amery, WI Stalhiem Farms/Stade Farm
5 Andrew Stalheim Terry Stade Shakopee, MN Terry Stade Farms INC
6 Katie Bauer TF Clydesdales Gladbrook, IA TF Clydesdales
7 Clarke Wallace Sherry Wallace Dauphin, MB Wallace Clydesdales

Class 1901A: Draft Horse Single Cart Hitch, Men - Percheron (8 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 Travis Shaw Ames Construction Inc Jordan, MN Ames Percheron Farm Inc
2 Scot Sanders Lori Hemmersbach Cashton, WI Hemmersbach Percherons LLC
3 Brian Coleman Kirk Messenger Cheyenne, WY Mark Messenger Memorial Hitch
4 Marc Pittman Erin Pittman Claremont, MN Pittman Percherons
5 Bruce Hieber Bruce Hieber Glenwood City, WI Scenic View Percherons
6 Blake Reimer Dianna Marquardt Altoona, IA Shining Stars Percherons
7 Joe Dolan Darcy Strain Virden, MB Silver Oak Percherons
8 Chad Zubrod Chad Zubrod Guthrie, OK Zubrod's Percherons LLC

Class 1901B: Draft Horse Single Cart Hitch, Men - Belgian (8 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 Davontae Goldsmith Daniel Goldsmith Chatfield, MN Goldsmith Belgians
2 Tyler Goldsmith Daniel Goldsmith Chatfield, MN Goldsmith Belgians
3 Jonathan Hedges Lynn Loveland Albion, MI Heritage Hill Farm LLC
4 Jered Althoff Jered Althoff Strawberry Point, IA JKA Belgians
5 Olaf Edgar Tammy Edming Rice Lake, WI Living My Dream Belgians
6 Jerry Maker Gerald 'Jerry' Maker Strawberry Point, IA Maker Farms Belgians, LLC
7 Matt Steffen LaVerne Steffen Plainview, MN Steffen Belgians
8 Steven Connell Steven & Dr. Ashley Connell Delmar, IA Welton Ridge Farms

Class 1901C: Draft Horse Single Cart Hitch, Men - Clydesdale (8 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 Thomas Maidl Thomas Maidl Winthrop, MN Country Classic Clydesdales
2 Dan Jones Daniel Jones Bangor, WI Jones Farm Clydesdales
3 Tim Veurink Jessi Veurink Princeton, MN Premier Machine Farm & Carriage
4 Ethan Schmidt Dan Stuedemann Plato, MN River Stone Clydesdales
5 Sarah Stalhiem Andrew Stalhiem Amery, WI Stalhiem Farms/Stade Farm
6 Andrew Stalheim Terry Stade Shakopee, MN Terry Stade Farms INC
7 Jake Bauer TF Clydesdales Gladbrook, IA TF Clydesdales
8 Mitchell Wallace Sherry Wallace Dauphin, MB Wallace Clydesdales

Class 1902A: Draft Horse Single Cart Hitch, Ladies - Percheron (8 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 Ella Bauer Ella Bauer Harris, MN N/A
2 Jacqui Shaw Ames Construction Inc Jordan, MN Ames Percheron Farm Inc
3 Lori Hemmersbach Lori Hemmersbach Cashton, WI Hemmersbach Percherons LLC
4 Raedene Messenger Kirk Messenger Cheyenne, WY Mark Messenger Memorial Hitch
5 Traci Pittman Erin Pittman Claremont, MN Pittman Percherons
6 Faith Brooks Dianna Marquardt Altoona, IA Shining Stars Percherons
7 Dakota Haller Darcy Strain Virden, MB Silver Oak Percherons
8 Shelby Peyton Chad Zubrod Guthrie, OK Zubrod's Percherons LLC

Class 1902B: Draft Horse Single Cart Hitch, Ladies - Belgian (11 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 Katie Goldsmith Daniel Goldsmith Chatfield, MN Goldsmith Belgians
2 Amy Goldsmith Daniel Goldsmith Chatfield, MN Goldsmith Belgians
3 Lynn Loveland Lynn Loveland Albion, MI Heritage Hill Farm LLC
4 Kristin Althoff Jered Althoff Strawberry Point, IA JKA Belgians
5 Tammy Edming Tammy Edming Rice Lake, WI Living My Dream Belgians
6 Dakota Haller Gerald 'Jerry' Maker Strawberry Point, IA Maker Farms Belgians, LLC
7 Chris Bruns Scott Filzen New Ulm, MN Pleasant Valley Belgians
8 Beth Filzen Scott Filzen New Ulm, MN Pleasant Valley Belgians
9 Cadee Norton LaVerne Steffen Plainview, MN Steffen Belgians
10 Rhonda Steffen LaVerne Steffen Plainview, MN Steffen Belgians
11 Dr. Ashley Connell Steven & Dr. Ashley Connell Delmar, IA Welton Ridge Farms

Class 1902C: Draft Horse Single Cart Hitch, Ladies - Clydesdale (9 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 Sherry Holland Thomas Maidl Winthrop, MN Country Classic Clydesdales
2 Tina Miller Tina Miller Tomah, WI Ebony Clydes
3 Kim Jones Daniel Jones Bangor, WI Jones Farm Clydesdales
4 Jessi Veurink Jessi Veurink Princeton, MN Premier Machine Farm & Carriage
5 Brookelyn Schmidt Dan Stuedemann Plato, MN River Stone Clydesdales
6 Sarah Stalhiem Andrew Stalhiem Amery, WI Stalhiem Farms/Stade Farm
7 Christy Kobernick Terry Stade Shakopee, MN Terry Stade Farms INC
8 Katie Bauer TF Clydesdales Gladbrook, IA TF Clydesdales
9 Maddy Strain Sherry Wallace Dauphin, MB Wallace Clydesdales

Class 1903A: Draft Horse Single Cart Hitch, Youth Driver, 13 & under (11 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 Maci Basness Erin Pittman Claremont, MN Pittman Percherons
2 Liza Filzen Scott Filzen New Ulm, MN Pleasant Valley Belgians
3 Larken Filzen Scott Filzen New Ulm, MN Pleasant Valley Belgians
4 Aleeri Veurink Jessi Veurink Princeton, MN Premier Machine Farm & Carriage
5 Aikley Veurink Jessi Veurink Princeton, MN Premier Machine Farm & Carriage
6 Shayaan Odegaard Dan Stuedemann Plato, MN River Stone Clydesdales
7 Sawyer Schendel Sawyer Schendel Milaca, MN Schendel Clydesdales
8 Kinsley Steffen LaVerne Steffen Plainview, MN Steffen Belgians
9 Kroy Steffen LaVerne Steffen Plainview, MN Steffen Belgians
10 KELTON STADE Terry Stade Shakopee, MN Terry Stade Farms INC
11 Kolton Zubrod Chad Zubrod Guthrie, OK Zubrod's Percherons LLC

Class 1903B: Draft Horse Single Cart Hitch, Youth Driver, 14-18 (8 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 McKenna Shaw Ames Construction Inc Jordan, MN Ames Percheron Farm Inc
2 Brianna Matheny Daniel Goldsmith Chatfield, MN Goldsmith Belgians
3 Taylor Coleman Kirk Messenger Cheyenne, WY Mark Messenger Memorial Hitch
4 Trinity Young Bruce Hieber Glenwood City, WI Scenic View Percherons
5 BEN THORNLEY Darcy Strain Virden, MB Silver Oak Percherons
6 Addison Kobernick Andrew Stalhiem Amery, WI Stalhiem Farms/Stade Farm
7 Ellie Perkins Andrew Stalhiem Amery, WI Stalhiem Farms/Stade Farm
8 Kynseth Zubrod Chad Zubrod Guthrie, OK Zubrod's Percherons LLC

Class 1904A: Draft Horse Team, Mares - Percheron (4 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 Bruce Hieber Bruce Hieber Glenwood City, WI Scenic View Percherons
2 Faith Brooks Dianna Marquardt Altoona, IA Shining Stars Percherons
3 Joe Dolan Darcy Strain Virden, MB Silver Oak Percherons
4 Chad Zubrod Chad Zubrod Guthrie, OK Zubrod's Percherons LLC

Class 1904B: Draft Horse Team, Mares - Belgian (4 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 Davontae Goldsmith Daniel Goldsmith Chatfield, MN Goldsmith Belgians
2 Tyler Goldsmith Daniel Goldsmith Chatfield, MN Goldsmith Belgians
3 Jered Althoff Jered Althoff Strawberry Point, IA JKA Belgians
4 Steven Connell Steven & Dr. Ashley Connell Delmar, IA Welton Ridge Farms

Class 1904C: Draft Horse Team, Mares - Clydesdale (6 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 Thomas Maidl Thomas Maidl Winthrop, MN Country Classic Clydesdales
2 Tina Miller Tina Miller Tomah, WI Ebony Clydes
3 Dan Jones Daniel Jones Bangor, WI Jones Farm Clydesdales
4 Andrew Stalhiem Andrew Stalhiem Amery, WI Stalhiem Farms/Stade Farm
5 Brian Swenson TF Clydesdales Gladbrook, IA TF Clydesdales
6 Clarke Wallace Sherry Wallace Dauphin, MB Wallace Clydesdales

Class 1905A: Draft Horse Team, Geldings - Percheron (5 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 Lori Hemmersbach Ames Construction Inc Jordan, MN Ames Percheron Farm Inc
2 Scot Sanders Lori Hemmersbach Cashton, WI Hemmersbach Percherons LLC
3 Brian Coleman Kirk Messenger Cheyenne, WY Mark Messenger Memorial Hitch
4 Marc Pittman Erin Pittman Claremont, MN Pittman Percherons
5 Blake Riemer Dianna Marquardt Altoona, IA Shining Stars Percherons

Class 1905B: Draft Horse Team, Geldings - Belgian (3 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 Lynn Loveland Lynn Loveland Albion, MI Heritage Hill Farm LLC
2 Olaf Edgar Tammy Edming Rice Lake, WI Living My Dream Belgians
3 Matt Steffen LaVerne Steffen Plainview, MN Steffen Belgians

Class 1905C: Draft Horse Team, Geldings - Clydesdale (5 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 Dan Jones Daniel Jones Bangor, WI Jones Farm Clydesdales
2 Tim Veurink Jessi Veurink Princeton, MN Premier Machine Farm & Carriage
3 Brookelyn Schmidt Dan Stuedemann Plato, MN River Stone Clydesdales
4 Christy Kobernick Andrew Stalhiem Amery, WI Stalhiem Farms/Stade Farm
5 Clarke Wallace Sherry Wallace Dauphin, MB Wallace Clydesdales

Class 1906A: Draft Horse Unicorn Hitch, Mares & Geldings - Percheron (8 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 Travis Shaw Ames Construction Inc Jordan, MN Ames Percheron Farm Inc
2 Lori Hemmersbach Lori Hemmersbach Cashton, WI Hemmersbach Percherons LLC
3 Brian Coleman Kirk Messenger Cheyenne, WY Mark Messenger Memorial Hitch
4 Marc Pittman Erin Pittman Claremont, MN Pittman Percherons
5 Bruce Hieber Bruce Hieber Glenwood City, WI Scenic View Percherons
6 Faith Brooks Dianna Marquardt Altoona, IA Shining Stars Percherons
7 Joe Dolan Darcy Strain Virden, MB Silver Oak Percherons
8 Brad Klinger Chad Zubrod Guthrie, OK Zubrod's Percherons LLC

Class 1906B: Draft Horse Unicorn Hitch, Mares & Geldings - Belgian (6 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 Daniel Goldsmith Daniel Goldsmith Chatfield, MN Goldsmith Belgians
2 Mike Loveland JR Lynn Loveland Albion, MI Heritage Hill Farm LLC
3 Jered Althoff Jered Althoff Strawberry Point, IA JKA Belgians
4 Jerry Maker Gerald 'Jerry' Maker Strawberry Point, IA Maker Farms Belgians, LLC
5 Matt Steffen LaVerne Steffen Plainview, MN Steffen Belgians
6 Steven Connell Steven & Dr. Ashley Connell Delmar, IA Welton Ridge Farms

Class 1906C: Draft Horse Unicorn Hitch, Mares & Geldings - Clydesdale (5 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 Thomas Maidl Thomas Maidl Winthrop, MN Country Classic Clydesdales
2 Dan Jones Daniel Jones Bangor, WI Jones Farm Clydesdales
3 Andrew Stalhiem Andrew Stalhiem Amery, WI Stalhiem Farms/Stade Farm
4 Jake Bauer TF Clydesdales Gladbrook, IA TF Clydesdales
5 Clarke Wallace Sherry Wallace Dauphin, MB Wallace Clydesdales

Class 1907A: Draft Horse Four Horse Hitch, Mares - Percheron (2 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 Joe Dolan Darcy Strain Virden, MB Silver Oak Percherons
2 Kynseth Zubrod Chad Zubrod Guthrie, OK Zubrod's Percherons LLC

Class 1907B: Draft Horse Four Horse Hitch, Mares - Belgian (4 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 Daniel Goldsmith Daniel Goldsmith Chatfield, MN Goldsmith Belgians
2 Jered Althoff Jered Althoff Strawberry Point, IA JKA Belgians
3 Jerry Maker Gerald 'Jerry' Maker Strawberry Point, IA Maker Farms Belgians, LLC
4 Steven Connell Steven & Dr. Ashley Connell Delmar, IA Welton Ridge Farms

Class 1907C: Draft Horse Four Horse Hitch, Mares - Clydesdale (3 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 Thomas Maidl Thomas Maidl Winthrop, MN Country Classic Clydesdales
2 Andrew Stalhiem Andrew Stalhiem Amery, WI Stalhiem Farms/Stade Farm
3 Jake Bauer TF Clydesdales Gladbrook, IA TF Clydesdales

Class 1908A: Draft Horse Four Horse Hitch, Open - Percheron (5 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 Jacqui Shaw Ames Construction Inc Jordan, MN Ames Percheron Farm Inc
2 Lori Hemmersbach Lori Hemmersbach Cashton, WI Hemmersbach Percherons LLC
3 Brian Coleman Kirk Messenger Cheyenne, WY Mark Messenger Memorial Hitch
4 Marc Pittman Erin Pittman Claremont, MN Pittman Percherons
5 Blake Riemer Dianna Marquardt Altoona, IA Shining Stars Percherons

Class 1908B: Draft Horse Four Horse Hitch, Open - Belgian (2 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 Mike Loveland JR Lynn Loveland Albion, MI Heritage Hill Farm LLC
2 Matt Steffen LaVerne Steffen Plainview, MN Steffen Belgians

Class 1908C: Draft Horse Four Horse Hitch, Open - Clydesdale (3 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 Thomas Maidl Thomas Maidl Winthrop, MN Country Classic Clydesdales
2 Andrew Stalhiem Andrew Stalhiem Amery, WI Stalhiem Farms/Stade Farm
3 Mitchell Wallace Sherry Wallace Dauphin, MB Wallace Clydesdales

Class 1909: Draft Horse Six Horse Hitch, Geldings (9 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 Travis Shaw Ames Construction Inc Jordan, MN Ames Percheron Farm Inc
2 Scot Sanders Lori Hemmersbach Cashton, WI Hemmersbach Percherons LLC
3 Mike Loveland JR Lynn Loveland Albion, MI Heritage Hill Farm LLC
4 Brian Coleman Kirk Messenger Cheyenne, WY Mark Messenger Memorial Hitch
5 Marc Pittman Erin Pittman Claremont, MN Pittman Percherons
6 Faith Brooks Dianna Marquardt Altoona, IA Shining Stars Percherons
7 Andrew Stalhiem Andrew Stalhiem Amery, WI Stalhiem Farms/Stade Farm
8 Matt Steffen LaVerne Steffen Plainview, MN Steffen Belgians
9 Clarke Wallace Sherry Wallace Dauphin, MB Wallace Clydesdales

Class 1910: Draft Horse Six Horse Hitch, Mares (8 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 Daniel Goldsmith Daniel Goldsmith Chatfield, MN Goldsmith Belgians
2 Jered Althoff Jered Althoff Strawberry Point, IA JKA Belgians
3 Jerry Maker Gerald 'Jerry' Maker Strawberry Point, IA Maker Farms Belgians, LLC
4 Joe Dolan Darcy Strain Virden, MB Silver Oak Percherons
5 Andrew Stalhiem Andrew Stalhiem Amery, WI Stalhiem Farms/Stade Farm
6 Jake Bauer TF Clydesdales Gladbrook, IA TF Clydesdales
7 Steven Connell Steven & Dr. Ashley Connell Delmar, IA Welton Ridge Farms
8 Kynseth Zubrod Chad Zubrod Guthrie, OK Zubrod's Percherons LLC

Class 1911A: Draft Horse Team, Open, Youth Driver, 13 & under (3 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 Aleeri Veurink Jessi Veurink Princeton, MN Premier Machine Farm & Carriage
2 Kale Steffen LaVerne Steffen Plainview, MN Steffen Belgians
3 Kolton Zubrod Chad Zubrod Guthrie, OK Zubrod's Percherons LLC

Class 1911B: Draft Horse Team, Open, Youth Driver, 14-18 (8 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 McKenna Shaw Ames Construction Inc Jordan, MN Ames Percheron Farm Inc
2 Brianna Matheny Daniel Goldsmith Chatfield, MN Goldsmith Belgians
3 Taylor Coleman Kirk Messenger Cheyenne, WY Mark Messenger Memorial Hitch
4 Trinity Young Bruce Hieber Glenwood City, WI Scenic View Percherons
5 BEN THORNLEY Darcy Strain Virden, MB Silver Oak Percherons
6 Addison Kobernick Andrew Stalhiem Amery, WI Stalhiem Farms/Stade Farm
7 Ellie Perkins Andrew Stalhiem Amery, WI Stalhiem Farms/Stade Farm
8 Kynseth Zubrod Chad Zubrod Guthrie, OK Zubrod's Percherons LLC

Class 1912: Draft Horse Team, All Breeds, 3 and under (6 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 Tina Miller Tina Miller Tomah, WI Ebony Clydes
2 Tyler Goldsmith Daniel Goldsmith Chatfield, MN Goldsmith Belgians
3 Dan Jones Daniel Jones Bangor, WI Jones Farm Clydesdales
4 Jake Bauer TF Clydesdales Gladbrook, IA TF Clydesdales
5 Jake Bauer TF Clydesdales Gladbrook, IA TF Clydesdales
6 Steven Connell Steven & Dr. Ashley Connell Delmar, IA Welton Ridge Farms

Class 1913: Draft Horse Eight Horse Hitch (9 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 Travis Shaw Ames Construction Inc Jordan, MN Ames Percheron Farm Inc
2 Scot Sanders Lori Hemmersbach Cashton, WI Hemmersbach Percherons LLC
3 Mike Loveland JR Lynn Loveland Albion, MI Heritage Hill Farm LLC
4 Marc Pittman Erin Pittman Claremont, MN Pittman Percherons
5 Andrew Stalhiem Andrew Stalhiem Amery, WI Stalhiem Farms/Stade Farm
6 Jake Bauer TF Clydesdales Gladbrook, IA TF Clydesdales
7 Clarke Wallace Sherry Wallace Dauphin, MB Wallace Clydesdales
8 Steven Connell Steven & Dr. Ashley Connell Delmar, IA Welton Ridge Farms
9 Chad Zubrod Chad Zubrod Guthrie, OK Zubrod's Percherons LLC

Class 1914: Draft Horse Supreme Six Horse Hitch Classic Series (15 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 Travis Shaw Ames Construction Inc Jordan, MN Ames Percheron Farm Inc
2 Daniel Goldsmith Daniel Goldsmith Chatfield, MN Goldsmith Belgians
3 Scot Sanders Lori Hemmersbach Cashton, WI Hemmersbach Percherons LLC
4 Mike Loveland JR Lynn Loveland Albion, MI Heritage Hill Farm LLC
5 Jered Althoff Jered Althoff Strawberry Point, IA JKA Belgians
6 Brian Coleman Kirk Messenger Cheyenne, WY Mark Messenger Memorial Hitch
7 Marc Pittman Erin Pittman Claremont, MN Pittman Percherons
8 Faith Brooks Dianna Marquardt Altoona, IA Shining Stars Percherons
9 Joe Dolan Darcy Strain Virden, MB Silver Oak Percherons
10 Andrew Stalhiem Andrew Stalhiem Amery, WI Stalhiem Farms/Stade Farm
11 Matt Steffen LaVerne Steffen Plainview, MN Steffen Belgians
12 Jake Bauer TF Clydesdales Gladbrook, IA TF Clydesdales
13 Clarke Wallace Sherry Wallace Dauphin, MB Wallace Clydesdales
14 Steven Connell Steven & Dr. Ashley Connell Delmar, IA Welton Ridge Farms
15 Chad Zubrod Chad Zubrod Guthrie, OK Zubrod's Percherons LLC

Class 1915: Draft Horse Supreme Cart Classic Series (17 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 Ella Bauer Ella Bauer Harris, MN N/A
2 Isaac Hunter Ames Construction Inc Jordan, MN Ames Percheron Farm Inc
3 Davontae Goldsmith Daniel Goldsmith Chatfield, MN Goldsmith Belgians
4 Tyler Goldsmith Daniel Goldsmith Chatfield, MN Goldsmith Belgians
5 Scot Sanders Lori Hemmersbach Cashton, WI Hemmersbach Percherons LLC
6 Lynn Loveland Lynn Loveland Albion, MI Heritage Hill Farm LLC
7 Jered Althoff Jered Althoff Strawberry Point, IA JKA Belgians
8 Raedene Messenger Kirk Messenger Cheyenne, WY Mark Messenger Memorial Hitch
9 Traci Pittman Erin Pittman Claremont, MN Pittman Percherons
10 Tim Veurink Jessi Veurink Princeton, MN Premier Machine Farm & Carriage
11 Brookelyn Schmidt Dan Stuedemann Plato, MN River Stone Clydesdales
12 Blake Riemer Dianna Marquardt Altoona, IA Shining Stars Percherons
13 Kaxlan Steffen LaVerne Steffen Plainview, MN Steffen Belgians
14 Cadee Norton LaVerne Steffen Plainview, MN Steffen Belgians
15 Andrew Stalheim Terry Stade Shakopee, MN Terry Stade Farms INC
16 Sarah Stalhiem Terry Stade Shakopee, MN Terry Stade Farms INC
17 Chad Zubrod Chad Zubrod Guthrie, OK Zubrod's Percherons LLC

Class 1916: Draft Horse Youth Cart Classic Series (12 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 McKenna Shaw Ames Construction Inc Jordan, MN Ames Percheron Farm Inc
2 Taylor Coleman Kirk Messenger Cheyenne, WY Mark Messenger Memorial Hitch
3 Aleeri Veurink Jessi Veurink Princeton, MN Premier Machine Farm & Carriage
4 Aikley Veurink Jessi Veurink Princeton, MN Premier Machine Farm & Carriage
5 Shayaan Odegaard Dan Stuedemann Plato, MN River Stone Clydesdales
6 Addison Kobernick Andrew Stalhiem Amery, WI Stalhiem Farms/Stade Farm
7 Ellie Perkins Andrew Stalhiem Amery, WI Stalhiem Farms/Stade Farm
8 Kinsley Steffen LaVerne Steffen Plainview, MN Steffen Belgians
9 Kroy Steffen LaVerne Steffen Plainview, MN Steffen Belgians
10 KELTON STADE Terry Stade Shakopee, MN Terry Stade Farms INC
11 Kynseth Zubrod Chad Zubrod Guthrie, OK Zubrod's Percherons LLC
12 Kolton Zubrod Chad Zubrod Guthrie, OK Zubrod's Percherons LLC

Class 1919: Draft Horse Walk and Trot, All Breeds (7 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 Mary Hirsch-Justice Daniel Jones Bangor, WI Jones Farm Clydesdales
2 Sammie Kennell Tammy Edming Rice Lake, WI Living My Dream Belgians
3 Jocelin Schellbach Kelli Gustafson Ramsey, MN Lucky Break Ranch
4 Shayaan Odegaard Dan Stuedemann Plato, MN River Stone Clydesdales
5 Paige Odegaard Dan Stuedemann Plato, MN River Stone Clydesdales
6 Trinity Young Bruce Hieber Glenwood City, WI Scenic View Percherons
7 Maddy Strain Sherry Wallace Dauphin, MB Wallace Clydesdales

Class 1920: Draft Horse Team, Minnesota Owned Team (8 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 Thomas Maidl Thomas Maidl Winthrop, MN Country Classic Clydesdales
2 Davontae Goldsmith Daniel Goldsmith Chatfield, MN Goldsmith Belgians
3 Tyler Goldsmith Daniel Goldsmith Chatfield, MN Goldsmith Belgians
4 Emma Basness Erin Pittman Claremont, MN Pittman Percherons
5 Jessi Veurink Jessi Veurink Princeton, MN Premier Machine Farm & Carriage
6 Brookelyn Schmidt Dan Stuedemann Plato, MN River Stone Clydesdales
7 Matt Steffen LaVerne Steffen Plainview, MN Steffen Belgians
8 Andrew Stalheim Terry Stade Shakopee, MN Terry Stade Farms INC

Class 1921: Draft Horse Cart, Minnesota Owned (13 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 Ella Bauer Ella Bauer Harris, MN N/A
2 Thomas Maidl Thomas Maidl Winthrop, MN Country Classic Clydesdales
3 Davontae Goldsmith Daniel Goldsmith Chatfield, MN Goldsmith Belgians
4 Tyler Goldsmith Daniel Goldsmith Chatfield, MN Goldsmith Belgians
5 Tyler Hoffman Erin Pittman Claremont, MN Pittman Percherons
6 Beth Filzen Scott Filzen New Ulm, MN Pleasant Valley Belgians
7 Scott Filzen Scott Filzen New Ulm, MN Pleasant Valley Belgians
8 Jessi Veurink Jessi Veurink Princeton, MN Premier Machine Farm & Carriage
9 Tim Veurink Jessi Veurink Princeton, MN Premier Machine Farm & Carriage
10 Brookelyn Schmidt Dan Stuedemann Plato, MN River Stone Clydesdales
11 Cadee Norton LaVerne Steffen Plainview, MN Steffen Belgians
12 Andrew Stalheim Terry Stade Shakopee, MN Terry Stade Farms INC
13 Sarah Stalhiem Terry Stade Shakopee, MN Terry Stade Farms INC

Class 1922A: Draft Horse Team, Ladies - Percheron (6 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 Lori Hemmersbach Lori Hemmersbach Cashton, WI Hemmersbach Percherons LLC
2 Faye Couture Kirk Messenger Cheyenne, WY Mark Messenger Memorial Hitch
3 Traci Pittman Erin Pittman Claremont, MN Pittman Percherons
4 Faith Brooks Dianna Marquardt Altoona, IA Shining Stars Percherons
5 Dakota Haller Darcy Strain Virden, MB Silver Oak Percherons
6 Kynseth Zubrod Chad Zubrod Guthrie, OK Zubrod's Percherons LLC

Class 1922B: Draft Horse Team, Ladies - Belgian (7 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 Katie Goldsmith Daniel Goldsmith Chatfield, MN Goldsmith Belgians
2 Lynn Loveland Lynn Loveland Albion, MI Heritage Hill Farm LLC
3 Natalie Palmersheim Jered Althoff Strawberry Point, IA JKA Belgians
4 Tammy Edming Tammy Edming Rice Lake, WI Living My Dream Belgians
5 Dakota Haller Gerald 'Jerry' Maker Strawberry Point, IA Maker Farms Belgians, LLC
6 Cadee Norton LaVerne Steffen Plainview, MN Steffen Belgians
7 Steven Connell Steven & Dr. Ashley Connell Delmar, IA Welton Ridge Farms

Class 1922C: Draft Horse Team, Ladies - Clydesdale (7 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 Tina Miller Tina Miller Tomah, WI Ebony Clydes
2 Dan Jones Daniel Jones Bangor, WI Jones Farm Clydesdales
3 Jessi Veurink Jessi Veurink Princeton, MN Premier Machine Farm & Carriage
4 Brookelyn Schmidt Dan Stuedemann Plato, MN River Stone Clydesdales
5 Sarah Stalhiem Andrew Stalhiem Amery, WI Stalhiem Farms/Stade Farm
6 Katie Bauer TF Clydesdales Gladbrook, IA TF Clydesdales
7 Maddy Strain Sherry Wallace Dauphin, MB Wallace Clydesdales

Class 1923: Draft Horse Cart, Minnesota Owned, Youth Driver, 18 & under (14 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 McKenna Shaw Ames Construction Inc Jordan, MN Ames Percheron Farm Inc
2 Morgan Brown Thomas Maidl Winthrop, MN Country Classic Clydesdales
3 Madison Brown Thomas Maidl Winthrop, MN Country Classic Clydesdales
4 Brianna Matheny Daniel Goldsmith Chatfield, MN Goldsmith Belgians
5 William Pittman Erin Pittman Claremont, MN Pittman Percherons
6 Liza Filzen Scott Filzen New Ulm, MN Pleasant Valley Belgians
7 Larken Filzen Scott Filzen New Ulm, MN Pleasant Valley Belgians
8 Aleeri Veurink Jessi Veurink Princeton, MN Premier Machine Farm & Carriage
9 Aikley Veurink Jessi Veurink Princeton, MN Premier Machine Farm & Carriage
10 Shayaan Odegaard Dan Stuedemann Plato, MN River Stone Clydesdales
11 Sawyer Schendel Sawyer Schendel Milaca, MN Schendel Clydesdales
12 Kinsley Steffen LaVerne Steffen Plainview, MN Steffen Belgians
13 Kroy Steffen LaVerne Steffen Plainview, MN Steffen Belgians
14 KELTON STADE Terry Stade Shakopee, MN Terry Stade Farms INC

Class 1930: Draft Horse Barrel Racing, ages 17 & under (3 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 Kallen Clifford Tammy Edming Rice Lake, WI Living My Dream Belgians
2 Shayaan Odegaard Dan Stuedemann Plato, MN River Stone Clydesdales
3 Trinity Young Bruce Hieber Glenwood City, WI Scenic View Percherons

Class 1931: Draft Horse Barrel Racing, ages 18-44 (7 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 Sammie Kennell Tammy Edming Rice Lake, WI Living My Dream Belgians
2 Jocelin Schellbach Kelli Gustafson Ramsey, MN Lucky Break Ranch
3 Cindy Cleveland Cindy Cleveland Ogilvie, MN Northwind Stables
4 Tim Veurink Jessi Veurink Princeton, MN Premier Machine Farm & Carriage
5 Paige Odegaard Dan Stuedemann Plato, MN River Stone Clydesdales
6 Cadee Norton LaVerne Steffen Plainview, MN Steffen Belgians
7 Maddy Strain Sherry Wallace Dauphin, MB Wallace Clydesdales

Class 1932: Draft Horse Barrel Racing, ages 45 & over (6 Entries)

# Rider/Driver Name Exhibitor Name City, State Stable Name
1 Tara Saunders Tara Saunders Andover, MN Execuair
2 Mary Hirsch-Justice Daniel Jones Bangor, WI Jones Farm Clydesdales
3 Tammy Edming Tammy Edming Rice Lake, WI Living My Dream Belgians
4 Teresa Dorn Tammy Edming Rice Lake, WI Living My Dream Belgians
5 Rebecca Schlag Cindy Cleveland Ogilvie, MN Northwind Stables
6 Bruce Hieber Bruce Hieber Glenwood City, WI Scenic View Percherons