Skip to content

Aug. 22 – Labor Day, Sept. 2, 2024

183 Days 1 Hours 43 Mins

Draft Horse Entries

Division 15: Draft Halter

Class 1602: Clydesdale Stallion, 3 years, under 4 (1 Entry)

# Horse Name Rider/Driver Name Exhibitor Name Stable Name
1 TANK Andrew Stalheim Terry Stade Terry Stade Farms INC

Class 1604: Clydesdale Stallion, 2 years, under 3 (2 Entries)

# Horse Name Rider/Driver Name Exhibitor Name Stable Name
1 TF Jay's Rory Jake Bauer TF Clydesdales TF Clydesdales
2 Country Classic Mr. Stupendous Thomas Maidl Thomas Maidl Country Classic Clydesdales

Class 1605: Clydesdale Stallion, 1 year, under 2 (1 Entry)

# Horse Name Rider/Driver Name Exhibitor Name Stable Name
1 Stalhiem's Cinch Andrew Stalhiem Andrew Stalhiem Stalhiem Farms/Stade Farm

Class 1606: Clydesdale Stallion Foal, January - March (1 Entry)

# Horse Name Rider/Driver Name Exhibitor Name Stable Name
1 TF Pritchard Jake Bauer TF Clydesdales TF Clydesdales

Class 1607: Clydesdale Stallion Foal, April and after (2 Entries)

# Horse Name Rider/Driver Name Exhibitor Name Stable Name
1 Jonesway Abraham Dan Jones Daniel Jones Jones Farm Clydesdales
2 Ebony ABJ's King Midas Tina Miller Tina Miller Ebony Clydes

Class 1610: Clydesdale Brood Mare, 5 years and over (1 Entry)

# Horse Name Rider/Driver Name Exhibitor Name Stable Name
1 Somewhere Hawks Black Betty Tina Miller Tina Miller Ebony Clydes

Class 1611: Clydesdale Yeld Mare, 5 years and over (5 Entries)

# Horse Name Rider/Driver Name Exhibitor Name Stable Name
1 Jonesway Lochlyn Allusive Dan Jones Daniel Jones Jones Farm Clydesdales
2 Ebony Diamond’s Ms. Springfield Thomas Maidl Thomas Maidl Country Classic Clydesdales
3 EBONY ABJ’S Ms Reese’s Pieces Thomas Maidl Thomas Maidl Country Classic Clydesdales
4 ADKS Sage Andrew Stalhiem Andrew Stalhiem Stalhiem Farms/Stade Farm
5 ADKS Cami Andrew Stalhiem Andrew Stalhiem Stalhiem Farms/Stade Farm

Class 1612: Clydesdale Mare, 4 years, under 5 (4 Entries)

# Horse Name Rider/Driver Name Exhibitor Name Stable Name
1 Jonesway Alexus Dan Jones Daniel Jones Jones Farm Clydesdales
2 Stalhiem's Cari Andrew Stalhiem Andrew Stalhiem Stalhiem Farms/Stade Farm
3 Stalhiem's Ila Andrew Stalhiem Andrew Stalhiem Stalhiem Farms/Stade Farm
4 Woodenspoke Thyme Mitchell Wallace Sherry Wallace Wallace Clydesdales

Class 1613: Clydesdale Mare, 3 years, under 4 (6 Entries)

# Horse Name Rider/Driver Name Exhibitor Name Stable Name
1 TF Jay's Sally Jake Bauer TF Clydesdales TF Clydesdales
2 Cactus Hills Laramie Jake Bauer TF Clydesdales TF Clydesdales
3 Jonesway Alaya Dan Jones Daniel Jones Jones Farm Clydesdales
4 Ebony Sprinkle of Sage Tina Miller Tina Miller Ebony Clydes
5 Ebony ABJ's Pinch of Cayenne Tina Miller Tina Miller Ebony Clydes
6 5E Sadie Mae Andrew Stalhiem Andrew Stalhiem Stalhiem Farms/Stade Farm

Class 1615: Clydesdale Mare, 2 years, under 3 (1 Entry)

# Horse Name Rider/Driver Name Exhibitor Name Stable Name
1 Jonesway Hillary Dan Jones Daniel Jones Jones Farm Clydesdales

Class 1616: Clydesdale Mare, 1 year, under 2 (2 Entries)

# Horse Name Rider/Driver Name Exhibitor Name Stable Name
1 Ebony DBD's Nora Jones Tina Miller Tina Miller Ebony Clydes
2 Stalhiem's Indira Andrew Stalhiem Andrew Stalhiem Stalhiem Farms/Stade Farm

Class 1617: Clydesdale Filly Foal, January - March (1 Entry)

# Horse Name Rider/Driver Name Exhibitor Name Stable Name
1 TF RC's Penelope Jake Bauer TF Clydesdales TF Clydesdales

Class 1618: Clydesdale Filly Foal, April and after (1 Entry)

# Horse Name Rider/Driver Name Exhibitor Name Stable Name
1 Ebony ABJ's Delightful Dilemma Tina Miller Tina Miller Ebony Clydes

Class 1621: Clydesdale Gelding (registered), 3 years and under (4 Entries)

# Horse Name Rider/Driver Name Exhibitor Name Stable Name
1 Messinger Bacardi’s Rudy Jocelin Schellbach Kelli Gustafson Lucky Break Ranch
2 Jonesway Aries Dan Jones Daniel Jones Jones Farm Clydesdales
3 FRANKIE Andrew Stalheim Terry Stade Terry Stade Farms INC
4 Brand Valley's Sir Bannox Jessi Veurink Jessi Veurink Premier Machine Farm & Carriage

Class 1622: Clydesdale Gelding (registered), 4 years and over (6 Entries)

# Horse Name Rider/Driver Name Exhibitor Name Stable Name
1 ADKS Infringement Andrew Stalhiem Andrew Stalhiem Stalhiem Farms/Stade Farm
2 Cey's Firestone Dan Stuedemann Dan Stuedemann River Stone Clydesdales
3 Brunt Hill Magic Dan Stuedemann Dan Stuedemann River Stone Clydesdales
4 Brand Valley's Rahk Jessi Veurink Jessi Veurink Premier Machine Farm & Carriage
5 Peridot's Sir Wolkyn Jessi Veurink Jessi Veurink Premier Machine Farm & Carriage
6 Brand aaakolby Maddy Strain Sherry Wallace Wallace Clydesdales

Class 1623: Clydesdale Grade Gelding (purebred, unregistered), 3 years and over (2 Entries)

# Horse Name Rider/Driver Name Exhibitor Name Stable Name
1 Hendrix Jocelin Schellbach Kelli Gustafson Lucky Break Ranch
2 Beau Andrew Stalhiem Andrew Stalhiem Stalhiem Farms/Stade Farm

Class 1630: Clydesdale Mare and Foal (3 Entries)

# Horse Name Rider/Driver Name Exhibitor Name Stable Name
1 Jonesway Abraham Dan Jones Daniel Jones Jones Farm Clydesdales
2 Jonesway Alexus Dan Jones Daniel Jones Jones Farm Clydesdales
3 Somewhere Hawks Black Betty Tina Miller Tina Miller Ebony Clydes

Class 1631: Clydesdale Three Mares (4 Entries)

# Horse Name Rider/Driver Name Exhibitor Name Stable Name
1 TF Jay's Sally, May, Tessa Katie Bauer TF Clydesdales TF Clydesdales
2 Jonesway Alexus, Jonesway Lochlyn Allusive, Jonesway Hillary Dan Jones Daniel Jones Jones Farm Clydesdales
3 Ebony Sprinkle of Sage, Ebony ABJ's King Midas, Ebony ABJ's Pinch of Cayenne Tina Miller Tina Miller Ebony Clydes
4 Stalhiem's Cari, Stalhiem's Indira, 5E Sadie Mae Andrew Stalhiem Andrew Stalhiem Stalhiem Farms/Stade Farm

Class 1632: Clydesdale Breeders Group (3 Entries)

# Horse Name Rider/Driver Name Exhibitor Name Stable Name
1 TF Jay's Sally, Cactus Hills Laramie, TF Pritchard, TF RC's Penelope Katie Bauer TF Clydesdales TF Clydesdales
2 Jonesway Alaya, Jonesway Lochlyn Allusive, Jonesway Hillary, Jonesway Abraham Dan Jones Daniel Jones Jones Farm Clydesdales
3 Ebony Sprinkle of Sage, Somewhere Hawks Black Betty, Ebony ABJ's Pinch of Cayenne, Ebony ABJ's King Midas Tina Miller Tina Miller Ebony Clydes

Class 1633: Clydesdale Get of Sire (3 Entries)

# Horse Name Rider/Driver Name Exhibitor Name Stable Name
1 Jonesway Alaya, Jonesway Aries, Jonesway Hillary Dan Jones Daniel Jones Jones Farm Clydesdales
2 Ebony Sprinkle of Sage, Ebony ABJ's King Midas, Ebony ABJ's Pinch of Cayenne Tina Miller Tina Miller Ebony Clydes
3 Stalhiem's Cari, Stalhiem's Indira, 5E Sadie Mae Andrew Stalhiem Andrew Stalhiem Stalhiem Farms/Stade Farm

Class 1634: Clydesdale Produce of Dam (3 Entries)

# Horse Name Rider/Driver Name Exhibitor Name Stable Name
1 TF Jay's Sally, TF Pritchard Jake Bauer TF Clydesdales TF Clydesdales
2 Jonesway Lochlyn Allusive, Jonesway Hillary Dan Jones Daniel Jones Jones Farm Clydesdales
3 Ebony ABJ's Pinch of Cayenne, Ebony ABJ's Delightful Dilemma Tina Miller Tina Miller Ebony Clydes

Class 2001: Youth Decorating, 9-13 years of age (5 Entries)

# Horse Name Rider/Driver Name Exhibitor Name Stable Name
1 Chet Kroy Steffen LaVerne Steffen Steffen Belgians
2 Diesel Kale Steffen LaVerne Steffen Steffen Belgians
3 Duke Kinsley Steffen LaVerne Steffen Steffen Belgians
4 Peridot's Sir Wolkyn Aleeri Veurink Jessi Veurink Premier Machine Farm & Carriage
5 Brand Valley's Rahk Aikley Veurink Jessi Veurink Premier Machine Farm & Carriage

Class 2002: Youth Decorating, 14-18 years of age (6 Entries)

# Horse Name Rider/Driver Name Exhibitor Name Stable Name
1 Walkerbrae Spencer McKenna Shaw Ames Construction Inc Ames Percheron Farm Inc
2 Sasha's Sadie Trinity Young Bruce Hieber Scenic View Percherons
3 Rocky Taylor Coleman Kirk Messenger Mark Messenger Memorial Hitch
4 Nash Addison Kobernick Andrew Stalhiem Stalhiem Farms/Stade Farm
5 ADKS Sage Ellie Perkins Andrew Stalhiem Stalhiem Farms/Stade Farm
6 Loot Kynseth Zubrod Chad Zubrod Zubrod's Percherons LLC

Class 2003: Youth Showmanship, 9-13 years of age (15 Entries)

# Horse Name Rider/Driver Name Exhibitor Name Stable Name
1 Seldom Seen Farm Mack Kiandra Straub Donald Bauleke Seldom Seen Farm
2 Northern Journey FarmsGloria Beckett Bohlinger Brian Bohlinger Northern Journey Farms
3 Arthur Serena Mincoff Tammy Edming Living My Dream Belgians
4 spike Larken Filzen Scott Filzen Pleasant Valley Belgians
5 Ebony Diamond’s Ms. Springfield Morgan Brown Thomas Maidl Country Classic Clydesdales
6 Somewhere Hawks Black Betty Tina Miller Tina Miller Ebony Clydes
7 Ebony DBD's Nora Jones Colin Drost Tina Miller Ebony Clydes
8 FRANKIE KELTON STADE Terry Stade Terry Stade Farms INC
9 Chet Kroy Steffen LaVerne Steffen Steffen Belgians
10 Diesel Kale Steffen LaVerne Steffen Steffen Belgians
11 Duke Kinsley Steffen LaVerne Steffen Steffen Belgians
12 Brunt Hill Magic Shayaan Odegaard Dan Stuedemann River Stone Clydesdales
13 Peridot's Sir Wolkyn Aleeri Veurink Jessi Veurink Premier Machine Farm & Carriage
14 Brand Valley's Rahk Aikley Veurink Jessi Veurink Premier Machine Farm & Carriage
15 Lil Kolton Zubrod Chad Zubrod Zubrod's Percherons LLC

Class 2004: Youth Showmanship, 14-18 years of age (8 Entries)

# Horse Name Rider/Driver Name Exhibitor Name Stable Name
1 Walkerbrae Spencer McKenna Shaw Ames Construction Inc Ames Percheron Farm Inc
2 Sasha's Sadie Trinity Young Bruce Hieber Scenic View Percherons
3 Ebony DBD’s Miss Daphne Madison Brown Thomas Maidl Country Classic Clydesdales
4 Rocky Taylor Coleman Kirk Messenger Mark Messenger Memorial Hitch
5 Somewhere Hawks Black Betty Tina Miller Tina Miller Ebony Clydes
6 Nash Addison Kobernick Andrew Stalhiem Stalhiem Farms/Stade Farm
7 ADKS Sage Ellie Perkins Andrew Stalhiem Stalhiem Farms/Stade Farm
8 Loot Kynseth Zubrod Chad Zubrod Zubrod's Percherons LLC