at the Leinie Lodge Bandshell

sponsored by
Jacob Leinenkugel Brewing Co.

 

Stay tuned for the Bandshell Tonight! lineup coming soon!


 sponsored by
Jacob Leinenkugel Brewing Co.

Detailed Schedule

  • Aug. 24 & 25: Joni Harms, Tonic Sol-fa, Dailey & Vincent
  • Aug. 26 & 27: Sammy Arriaga, Roddie Romero & the Hub City All-Stars,
    The Loving Mary Band
  • Aug. 28 & 29: The 34th Infantry Division "Red Bull" Band, Hot Club of Cowtown, The Malpass Brothers
  • Aug. 30 & 31: Alpensterne, Redhead Express, The Nightowls
  • Sept. 1 & 2: Kazual, Mary Sarah,
    JD McPherson
  • Sept. 3 & 4: Monroe Crossing, Tank and The Bangas, James Andrews and The Crescent City All-Stars, C. Willi Myles

sponsored by Cal Spas

Detailed Schedule

  • Aug. 24 & 25: Curtiss A. and The Cold Cold Hearts, The Mellow Fellows
  • Aug. 26 & 27: Scott Fraser - Guitar Virtuoso, The Brass Barn Polka Band
  • Aug. 28 & 29: Pop Wagner & Bob Bovee, The Slew Foot Family Band
  • Aug. 30 & 31: Jim Berner's Music Legends, The Jim Shannon Trio
  • Sept. 1 & 2: The Joey Johnson Band, Saddle Sores
  • Sept. 3 & 4: Jack Knife and the Sharps, The Fairlanes

at the International Bazaar
presented by
International Institute of Minnesota
 

Stay tuned for the Festival of Nations Demonstration Stage lineup coming soon!

at the International Bazaar Stage

sponsored by Summit Brewing Co.

Detailed Schedule

  • Aug. 24 & 25: Chris Hawkey
  • Aug. 26 & 27: Charanga Tropical
  • Aug. 28 & 29: Takin' It To The Limit:
    An Eagles Tribute
  • Aug. 30 & 31: The Good, the Bad
    and the Funky
  • Sept. 1 & 2: Corey Stevens
  • Sept. 3 & 4: Ambassadors of Culture

sponsored by Summit Brewing Co.

Detailed Schedule

  • Aug. 24 & 25: CAAM Chinese Dance Theater, Axis Mundi World Jazz Quintet
  • Aug. 26 & 27: Doctor Kielbasa, Socaholix
  • Aug. 28 & 29: Adam Sandhurst & the Jolly Jammers, Frogleg
  • Aug. 30 & 31: The Bavarian Musikmeisters, Native Pride Dancers
  • Sept. 1 & 2: Brass Lassie, Wain McFarlane The Dreadlock Cowboy
  • Sept. 3 & 4: Chinelos de Axochiapan, Tom Mason and the Blue Buccaneers

stage sponsored by Green Mill Restaurant

Detailed Schedule

  • Aug. 24 - Sept. 4: Sean Emery, Break-Shop Bump'n
  • Aug. 24 & 25: The Dollipops
  • Aug. 26 & 27: The Splatter Sisters
  • Aug. 28 & 29: Tuey: Comic Stunt Juggler
  • Aug. 30 & 31: Kidsdance
  • Sept. 1 & 2: Fantastik Patrick
  • Sept. 3 & 4: Steve Trash

Header for The Garden Stage

at the southeast corner of Dan Patch Avenue and Underwood Street
sponsored by
Treasure Island Resort & Casino

  • Karaoke by Mia Dorr's Premier Entertainment from noon to 5 p.m.

at the Schell's Stage at Schilling Amphitheater

sponsored by August Schell Brewing Co.

Detailed Schedule

  • Aug. 24 & 25: The Big Wu
  • Aug. 26 & 27: The Pines
  • Aug. 28 & 29: Heiruspecs
  • Aug. 30 & 31: Romantica
  • Sept. 1 & 2: Bad Bad Hats
  • Sept. 3 & 4: Nooky Jones

at Schilling Amphitheater at
West End Market
sponsored by August Schell Brewing Co.

Detailed Schedule

  • Aug. 24 - Sept. 4: MNHS presents History On-A-Schtick
  • Aug. 24 & 25: Katy Vernon, The Barley Jacks, Divas Through the Decades
  • Aug. 26 & 27: Dan Israel, The Minnesota State Fiddle Contest, Kristoffer Olson
  • Aug. 28 & 29: The Riddle Brothers,
    Pat Donohue, Kenny Ahern
  • Aug. 30 & 31: 451st Army Band "Blue Devils," The Jerry O'Hagan Orchestra, Tommy Ryman
  • Sept. 1 & 2: The Wild Goose Chase Cloggers, Minnesota Americana-Roots Music Contests, Duelly Noted
  • Sept. 3 & 4: The Sweet Colleens,
    Family Three, Roger Radley

 sponsored by Good Health Saunas
 

Appearing all 12 days of the fair:


Appearing all 12 days of the fair:


on the east side of Cosgrove Street between Wright and Dan Patch avenues
 

Stay tuned for the Cosgrove Stage lineup coming soon!