Free entertainment stage | More Music!

IMPORTANT NOTE: The following information pertains to the 2017 Minnesota State Fair.
Please check back in the spring and summer for information on the 2018 Great Minnesota Get-Together. For the latest updates, sign up for our email list!

MORE FREE MUSIC AND FUN!

Note: The following entertainers are booked and compensated by the independent concessionaires that host them at these privately-owned venues. The Minnesota State Fair is not responsible for scheduling of any entertainers listed below. All information is subject to change.

BOB FM 106.1 KLCI

Located on the north side of Judson Avenue between Liggett & Clough streets

All BOB performances are from 3-4 p.m.

  • Thursday, Aug. 24
    To be announced
  • Friday, Aug. 25
    Jason Paulson
  • Saturday, Aug. 26
    To be announced
  • Sunday, Aug. 27
    Shane Martin
  • Monday, Aug. 28
    Two Hicks and a Chick
  • Tuesday, Aug. 29
    Plott Hounds
  • Wednesday, Aug. 30
    Erin & Maddie
  • Thursday, Aug. 31
    Devon Worley
  • Friday, Sept. 1
    Sailor Jerri
  • Saturday, Sept. 2
    To be announced
  • Sunday, Sept. 3
    To be announced
  • Monday, Sept. 4
    Jake Nelson

Café Caribe

Located on the south side of Carnes Avenue between Liggett & Clough streets

  • 10:30 a.m.-2:30 p.m. daily: Ecuador Manta
    3-7 p.m. daily: Mark Joseph & The American Soul
  • Thursday, Aug. 24-Saturday, Aug. 26
    7:30-11:30 p.m.: SHADE
  • Sunday, Aug. 27
    7:30-11:30 p.m.: SSCB
  • Monday, Aug. 28 & Tuesday, Aug. 29
    7:30-11:30 p.m.: The White Keys
  • Wednesday, Aug. 30-Friday, Sept. 1
    7:30-11:30 p.m.: The Big Throwdown
  • Saturday, Sept. 2
    7:30-11:30 p.m.: To be announced
  • Sunday, Sept. 3 & Friday, Sept. 4
    7:30-11:30 p.m.: SSCB

Coasters

Located on the southeast corner of Carnes Avenue & Liggett Street

  • 2-6 p.m. daily: Soupbones
  • Thursday, Aug. 24
    7-11:30 p.m.: Wicked Garden
  • Friday, Aug. 25 & Saturday, Aug. 26
    7-11:30 p.m.: Uncle Chunk
  • Sunday, Aug. 27
    7-11:30 p.m.: Farmer's Daughters
  • Monday, Aug. 28
    7-11:30 p.m.: Some S****y Cover Band
  • Tuesday, Aug. 29
    7-11:30 p.m.: Them Pesky Kids
  • Wednesday, Aug. 30
    7-11:30 p.m.: Candy Shop
  • Thursday, Aug. 31
    7-11:30 p.m.: Devon Worley
  • Friday, Sept. 1
    7-11:30 p.m.: Free & Easy
  • Saturday, Sept. 2 & Sunday, Sept. 3
    7-11:30 p.m.: Rhino

Dino's Gyros

Located on the north side of
Carnes Avenue between Nelson and Underwood streets

  • Thursday, Aug. 24
    3:15-7 p.m.: Bootleg
    7:30-11:30 p.m.: Pandora's Other Box
  • Friday, Aug. 25
    3:15-7 p.m.: The BluPrint
    7:30-11:30 p.m.: The Big Throwdown
  • Saturday, Aug. 26
    11 a.m.-2:45 p.m.: The Sam Kuusisto Band
    3:15-7 p.m.: The BluPrint
    7:30-11:30 p.m.: Pandora's Other Box
  • Sunday, Aug. 27
    11 a.m.-2:45 p.m.: The Sam Kuusisto Band
    3:15-7 p.m.: The Big Throwdown
    7:30-11:30 p.m.: 8 foot 4
  • Monday, Aug. 28
    3:15-7 p.m.: The BluPrint
    7:30-11:30 p.m.: Pandora's Other Box
  • Tuesday, Aug. 29
    3:15-7 p.m.: Bootleg
    7:30-11:30 p.m.: Brute Squad
  • Wednesday, Aug. 30
    3:15-7 p.m.: The BluPrint
    7:30-11:30 p.m.: Pandora's Other Box
  • Thursday, Aug. 31
    3:15-7 p.m.: The BluPrint
    7:30-11:30 p.m.: Jennifer and The Brothers Grimm
  • Friday, Sept. 1
    3:15-7 p.m.: Jennifer and The Brothers Grimm
    7:30-11:30 p.m.: The '70s Magic Sunshine Band
  • Saturday, Sept. 2
    3:15-7 p.m.: Jennifer and The Brothers Grimm
    7:30-11:30 p.m.: The BluPrint
  • Sunday, Sept. 3
    11 a.m.-2:45 p.m.: Jennifer and The Brothers Grimm
    3:15-7 p.m.: The BluPrint
    7:30-11:30 p.m.: Brute Squad
  • Monday, Sept. 4
    noon to 3:45 p.m.: Pandora's Other Box
    4:15-9 p.m.: The BluPrint

DNR Park

Forest Stage

Located on the north side of the
DNR Building

  • Daily from 5-9 p.m. (Except Sept. 2): Ecaudor Manta

Outdoor Stage

Located on the northwest corner of Judson Avenue and Nelson Street

  • Thursday, Aug. 24
    10 a.m., noon, 2, 4, 6, 8 p.m.:
    Darlene and The Boys
  • Friday, Aug. 25
    10 a.m., noon, 2, 4, 6, 8 p.m.:
    Johnny Z and the Zingrays
  • Saturday, Aug. 26
    10, noon, 2, 4, 6, 8 p.m.:
    Red Rock Swing Band
  • Sunday, Aug. 27
    10 a.m., noon, 2, 4, 6, 8 p.m.:
    Standing Room Only (SRO) Band
  • Monday, Aug. 28
    10 a.m., noon, 2, 4, 6, 8 p.m.:
    The Roxxy Hall Band
  • Tuesday, Aug. 29
    10 a.m., noon, 2, 4, 6, 8 p.m.:
    The Rockin DJs
  • Wednesday, Aug. 30
    10 a.m., noon, 2, 4, 6, 8 p.m.:
    Bitter Ridge
  • Thursday, Aug. 31
    10 a.m., noon, 2, 4, 6, 8 p.m.:
    The Roe Family Singers
  • Friday, Sept. 1
    10 a.m., noon, 2, 4, 6, 8 p.m.:
    Steel Bridges Band
  • Saturday, Sept. 2
    10 a.m., noon, 2, 4, 6, 8 p.m.:
    Ecuador Manta
  • Sunday, Sept. 3
    10 a.m., noon, 2, 4, 6, 8 p.m.:
    Joe Meyer Band
  • Monday, Sept. 4
    10 a.m., noon, 2, 4, 6, 8 p.m.:
    Axiom

French Creperie

Located on the north side of
Carnes Avenue between Underwood and Nelson streets

  • Thursday, Aug. 24
    noon to 3 p.m.: Chris Herriges
    3-6 p.m.: Greg Herriges
  • Friday, Aug. 25
    noon to 3 p.m.: Chris Herriges
    3-6 p.m.: Jim Pellinger
    6-9 p.m.: Kink and Low
  • Saturday, Aug. 26
    noon to 3 p.m.: Holiday Ranch
    6-9 p.m.: 3rd Time Lucky
  • Sunday, Aug. 27
    3-6 p.m.: Greg Herriges
    6-9 p.m.: Chris Herriges
  • Monday, Aug. 28
    noon to 3 p.m.: Chris Herriges
    3-6 p.m.: Jim Pellinger
    6-9 p.m.: Greg Herriges
  • Tuesday, Aug. 29
    noon to 3 p.m.: Rich Schroeder & Jim Pejsa
    3-6 p.m.: Benjamin Raye
    6-9 p.m.: Rich Schroeder & Jim Pejsa
  • Wednesday, Aug. 30
    noon to 3 p.m.: Jim Carlson
    3-6 p.m.: Chris Herriges
    6-9 p.m.: Amalga Rhythm
  • Thursday, Aug. 31
    6-9 p.m.: Rich Schroeder & Jim Pejsa
  • Friday, Sept. 1
    6-9 p.m.: Karmacide
  • Saturday, Sept. 2
    3-6 p.m.: Benjamin Raye
  • Sunday, Sept. 3
    noon to 3 p.m.: Chris Herriges
    6-9 p.m.: Spiritual Nature
  • Monday, Sept. 4
    noon to 3 p.m.: Greg Herriges
    3-6 p.m.: Jim Pellinger
    6-9 p.m.: Chris Herriges

Frontier Bar

Located on the south side of
Carnes Avenue at the intersection of Chambers Street

  • Thursday, Aug. 24
    6:30-10 p.m.: Two Hicks and a Chick
  • Friday, Aug. 25
    6:30-10 p.m.: Two Hicks and a Chick
  • Saturday, Aug. 26
    noon to 3 p.m.: Church of Cash
    6:30-10 p.m.: Two Hicks and a Chick
  • Sunday, Aug. 27
    noon-3 p.m.: Church of Cash
    6:30-10 p.m.: Two Hicks and a Chick
  • Monday, Aug. 28
    noon to 3 p.m.: Church of Cash
    6:30-10 p.m.: Two Hicks and a Chick
  • Tuesday, Aug. 29
    6:30-10 p.m.: Jesse Becker & the Picken Parlor Boys
  • Wednesday, Aug. 30
    6:30-10 p.m.: Two Hicks and a Chick
  • Thursday, Aug. 31
    noon to 3 p.m.: Church of Cash
    6:30-10 p.m.: Two Hicks and a Chick
  • Friday, Sept. 1
    noon to 3 p.m.: Church of Cash
    6:30-10 p.m.: Two Hicks and a Chick
  • Saturday, Sept. 2
    noon to 3 p.m.: Church of Cash
    6:30-10 p.m.: Two Hicks and a Chick
  • Sunday, Sept. 3
    noon to 3 p.m.: Church of Cash
    6:30-10 p.m.: Two Hicks and a Chick
  • Monday, Sept. 4
    4:30-8 p.m.: Two Hicks and a Chick

The Garden

sponsored by
Treasure Island Resort & Casino

Located on the southeast corner of
Dan Patch Avenue and Underwood Street

  • Daily from noon to 5 p.m.:
    Karaoke by Mia Dorr's Premier Entertainment
  • Nightly from 6-10 p.m.: DJ entertainment (5-9 p.m. on Labor Day)

Giggles' Campfire Grill

Located on the southeast corner of Lee Avenue and Cooper Street
at The North Woods

  • Daily at noon: Wayne and the Boys
  • Thursday, Aug. 24
    7:45 p.m.: Summer Babies
  • Friday, Aug. 25 & Saturday, Aug. 26
    7:45 p.m.: All Tomorrow's Petty
    (Tom Petty Tribute Band)
  • Sunday, Aug. 27
    7:45 p.m.: Tim Sigler
  • Monday, Aug. 28
    7:45 p.m.: Detroit Don King Blues Band
  • Tuesday, Aug. 29
    7:45 p.m.: Bad Weather Band
  • Wednesday, Aug. 30 & Thursday, Aug. 31
    7:45 p.m.: George Hottinger Blues Band
  • Friday, Sept. 1
    7:45 p.m.: Michael Handler Project
  • Saturday, Sept. 2
    7:45 p.m.: Touch of Rust
  • Sunday, Sept. 3
    7:45 p.m.: High Octane
  • Monday, Sept 4
    7:45 p.m.: Tim Sigler

Mancini's Al Fresco

Located on the north side of
Carnes Avenue between
Nelson and Underwood streets

  • Thursday, Aug. 24 & Friday, Aug. 25
    4-7 p.m.: Gary LaRue (Rat Pack)
    7:30-10:30 p.m.: Woody's Fun Show
  • Saturday, Aug. 26
    12:30-3:30 p.m.: Dos Amigos
    4-7 p.m.: To be announced
    7:30-10:30 p.m.: Woody's Fun Show
  • Sunday, Aug. 27
    12:30-3:30 p.m.: Dos Amigos
    4-7 p.m.: Gary LaRue (Rat Pack)
    7:30-10:30 p.m.: Woody's Fun Show
  • Monday, Aug. 28 & Tuesday, Aug. 29
    4-7 p.m.: Gary LaRue (Rat Pack)
    7:30-10:30 p.m.: Rich Erickson
  • Wednesday, Aug. 30
    4-7 p.m.: Gary LaRue (Rat Pack)
    7:30-10:30 p.m.: Woody's Fun Show
  • Thursday, Aug. 31 & Friday, Sept. 1
    4-7 p.m.: Kyle Tennis
    7:30-10:30 p.m.: Woody's Fun Show
  • Saturday, Sept. 2
    12:30-3:30 p.m.: Gary LaRue (Rat Pack)
    4-7 p.m.: Radio Joe
    7:30-10:30 p.m.: Woody's Fun Show
  • Sunday, Sept 3
    1:30-3:30 p.m.: DawnL & Lauren
    4-7 p.m.: Gary LaRue (Rat Pack)
    7:30-10:30 p.m.: Woody's Fun Show
  • Monday, Sept. 4
    12:30-3:30 p.m.: DawnL & Lauren
    4-7 p.m.: Gary LaRue (Rat Pack)
    7:30-10:30 p.m.: Woody's Fun Show

Minnesota Farmers Union

Located on the north side of
Dan Patch Ave. between Cooper and Cosgrove streets

  • Thursday, Aug. 24
    8:30-11:30 a.m.: Brad Cattadoris
    3-6 p.m.: Jeff Goodson
    6:15-9:15 p.m.: Greyduck
  • Friday, Aug. 25
    11:45 a.m.-2:45 p.m.: Rumsey Brothers
    3-6 p.m.: Jeff Goodson
    6:15-9:15 p.m.: Greyduck
  • Saturday, Aug. 26
    8:30-11:30 a.m.: Electro Spirit
    3-6 p.m.: MN Association of Songwriters
    6:15-9:15 p.m.: Stone Arch Jazz Band
  • Sunday, Aug. 27
    8:30-11:30 a.m.: Jackson and the Roosters
    11:45 a.m.-2:45 p.m.: Bobby & Christine
    3-6 p.m.: Bill Travers & Laura Moe
    6:15-9:15 p.m.: Rumsey Brothers
  • Monday, Aug. 28
    8:30-11:30 a.m.: Brian Peterson
    3-6 p.m.: John Bennett
    6:15-9:15 p.m.: Soundfall
  • Tuesday, Aug. 29
    8:30-11:30 a.m.: Beth Neil
  • Wednesday, Aug. 30
    3-6 p.m.: John Bennett
    6:15-9:15 p.m.: Stone Arch Jazz Band
  • Thursday, Aug. 31
    8:30-11:30 a.m.: Brad Cattadoris
    11:45 a.m.-2:45 p.m.: Brian Peterson
    3-6 p.m.: Light of the Moon Trio
    6:15-9:15 p.m.: Soundfall
  • Friday, Sept. 1
    11:45 a.m.-2:45 p.m.: D'Sievers
    3-6 p.m.: Kirk & Low
    6:15-9:15 p.m.: Custom Made Band
  • Saturday, Sept. 2
    8:30-11:30 a.m.: The Da Capo Sax Quartet
    3-6 p.m.: The Revel
    6:15-9:15 p.m.: Custom Made Band
  • Sunday, Sept. 3
    8:30-11:30 a.m.: Why Worry?
    11:45 a.m.-2:45 p.m.: Rävlek 
    3-6 p.m.: Stone Arch Jazz Band
    6:15-9:15 p.m.: Dakota Clover
  • Monday, Sept. 4
    8:30-11:30 a.m.: Why Worry?
    11:45 a.m.-2:45 p.m.: Rävlek 
    3-6 p.m.: Bill Travers & Laura Moe

Minnesota AFL-CIO

Located on the northwest corner of Dan Patch Avenue and Cooper Street

  • Thursday, Aug. 24
    9-11 a.m.: James "Cornbread" Harris
    5-7 p.m.: Echoes of Elvis
  • Friday, Aug. 25
    5-7 p.m.: Steve Clarke and the Working Stiffs
  • Sunday, Aug. 27
    4 p.m.: Twin Cities Labor Chorus
    5-7 p.m.: Radio Joe & the Jazzbos
  • Monday, Aug. 28
    5-7 p.m.: Charanga Tropical
  • Tuesday, Aug. 29
    11 a.m.-noon: Veterans Chorus with Charlie Maguire
    5-7 p.m.: Explosion Big Band
    7:30 p.m.: Twin Cities Labor Chorus
  • Wednesday, Aug. 30
    5-7 p.m.: Daryl Boudreaux & the Originals featuring Debbie Duncan
  • Thursday, Aug. 31
    5-7 p.m.: Maryann and the Money Makers
  • Friday, Sept. 1
    11 a.m.-1 p.m.: Oboebass!
  • Monday, Sept. 4
    10:30 a.m.: Twin Cities Labor Chorus
    11 a.m.-1 p.m.: Mill City String Quartet

Minnesota Public Radio

Located on the north side of Judson Avenue between Nelson and Underwood streets

  • Thursday, Aug. 24
    1-2 p.m.: Classical MPR presents Justice Choir with Tesfa Wondemagegnehu
  • Friday, Aug. 25
    4 p.m.: Katy Vernon
  • Saturday, Aug. 26
    4 p.m.: The Pines
  • Sunday, Aug. 27
    3-3:30 p.m.: Classical MPR presents Class Notes Artist Gaosong V. Heu
  • Monday, Aug. 28
    4 p.m.: Nooky Jones
  • Tuesday, Aug. 29
    4 p.m.: Mike Peters
  • Wednesday, Aug. 30
    1-2 p.m.: Classical MPR presents MN Opera
    4 p.m.: Romantica
  • Thursday, Aug. 31
    1-2 p.m.: Classical MPR presents Cantus
    4 p.m.: Bad Bad Hats
  • Saturday, Sept. 2
    1-2 p.m.: Twin Cities Beer Choir
    4 p.m.: JD McPherson
  • Monday, Sept. 4
    1-2 p.m.: Classical MPR presents Justice Choir with Tesfa Wondemagegnehu
    4 p.m.: Ambassadors of Culture

Minnesota Wine Country

Located on the west side of Underwood Street between Carnes and Judson avenues

All Minnesota Wine Country performances begin at 6:30 p.m.

  • Thursday, Aug. 24
    Pushing Chain
  • Friday, Aug. 25
    Acoustic Guitar Showcase with Elgin Foster
  • Saturday, Aug. 26
    Acoustic Guitar Showcase with Elgin Foster
  • Sunday, Aug. 27
    Greg Herriges and Friends World Music
  • Monday, Aug. 28
    Pushing Chain
  • Tuesday, Aug. 29
    Rhythm of the Saints Percussion
  • Wednesday, Aug. 30
    Mike Salovich with Sir Marcus Wise
  • Thursday, Aug. 31
    Mango Pelando Latin
  • Friday, Sept. 1
    Mango Pelando Latin
  • Saturday, Sept. 2
    Mike Salovich with Marc Anderson
  • Sunday, Sept. 3
    Pushing Chain

O'Gara's

Located on the southwest corner of
Dan Patch Avenue and Cosgrove Street

  • Tom Dahill and Ginny Johnson, Traditional Irish Music
    Aug. 24-25, Aug. 28-Sept. 1: 4-7 p.m.
    Aug. 26-27, Sept. 2-3: 1-3 p.m. &
    5-7 p.m.
    Sept. 4: 1-4 p.m.
  • Daily at noon & 3 p.m.:
    Bagpiper
  • Thursday, Aug. 24-Sunday, Aug. 27
    8-11:30 p.m.: Todd Douglas
  • Monday, Aug. 28
    8-11 p.m.: The Whiskies
  • Tuesday, Aug. 29
    8-11 p.m.: Kenny and Ali
  • Wednesday, Aug. 30
    8-11 p.m.: The Whiskies
  • Thursday, Aug. 31
    8-11 p.m.: Nick Hensley
  • Friday, Sept. 1
    8-11:30 p.m.: Sum Kuusisto
  • Saturday, Sept. 2
    8-11:30 p.m.: Summerbabies
  • Sunday, Sept. 3
    8-11:30 p.m.: Todd Douglas
  • Monday, Sept. 4
    6-9:30 p.m.: Todd Douglas

RC's BBQ

Located on the north side of
Dan Patch Avenue between
Liggett and Chambers streets

  • Thursday, Aug. 24
    noon to 3 p.m.: Shane Martin
  • Friday, Aug. 25
    noon to 3 p.m.: Shane Martin
    6-9 p.m.: Good Time Willy
  • Saturday, Aug. 26
    noon to 3 p.m.: Shane Martin
    4-7 p.m.: Good Time Willy
  • Sunday, Aug. 27
    noon to 3 p.m.: Shane Martin
    4-7 p.m.: Good Time Willy
  • Monday, Aug. 28
    noon to 3 p.m.: Shane Martin
    6-8:30 p.m.: Chris Olson (Memories of Elvis)
  • Tuesday, Aug. 29
    noon to 3 p.m.: Shane Martin
    6-8:30 p.m.: Chris Olson (Memories of Elvis)
  • Wednesday, Aug. 30
    noon to 3 p.m.: Shane Martin
  • Thursday, Aug. 31
    noon to 3 p.m.: Shane Martin
    6-9 p.m.: Hurricane Harold's All Star Blues Revue
  • Friday, Sept. 1
    2-5 p.m.: Boom Boom Steve V and the Knockouts
    6-9 p.m.: Good Time Willy
  • Saturday, Sept. 2
    noon to 2:30 p.m. and 4-7 p.m.: Good Time Willy
  • Sunday, Sept. 3
    noon to 2:30 p.m. and 4-7 p.m.: Good Time Willy
  • Monday, Aug. 4
    1-4 p.m.: Boom Boom Steve V and the Knockouts

University of Minnesota Outdoor Stage

Located on the south side of
Dan Patch Avenue between
Underwood and Cooper streets

All performances by the
U of M Alumni Marching Band

  • Thursday, Aug. 24
    9:45 a.m. & 3:45 p.m.
  • Sunday, Sept. 3
    9:45 a.m. & 3:45 p.m.
  • Monday, Sept. 4
    9:45 a.m. & 3:45 p.m.