IMPORTANT NOTE: The following information pertains to the 2014 Minnesota State Fair.
Please check back in the spring for information on the 2015 Great Minnesota Get-Together.

 sponsored by
Jacob Leinenkugel Brewing Co.

Detailed Schedule

  • Aug. 21 & 22: Blood, Sweat & Tears featuring Bo Bice
  • Aug. 23 & 24: Paul Cebar Tomorrow Sound
  • Aug. 25 & 26: Scott Stapp -  The Voice of Creed
  • Aug. 27 & 28: Dr. Dog
  • Aug. 29 & 30: Buckwheat Zydeco
  • Aug. 31 & Sept. 1: Charlie Worsham

 sponsored by
Jacob Leinenkugel Brewing Co.

Detailed Schedule

  • Aug. 21 & 22: The Railers, Tonic Sol-fa, Chad Brownlee
  • Aug. 23 & 24: Robinella, Kevin Naquin & The Ossun Playboys, The California Honeydrops
  • Aug. 25 & 26: The 34th Infantry Division “Red Bull” Band, Sundy Best, Granger Smith featuring Earl Dibbles Jr.
  • Aug. 27 & 28: Sourdough Slim with Robert Armstrong, Six Appeal, Natalie Stovall and The Drive
  • Aug. 29 & 30: The Wendinger Polka Band, The Willis Clan, Will Hoge
  • Aug. 31 & Sept. 1: The Cleverlys, Home Free, Marcia Ball, SongBlast - Dueling Guitars

sponsored by Cal Spas

Detailed Schedule

  • Aug. 21 & 22: Mark Stillman, Pop Wagner and Bob Bovee
  • Aug. 23 & 24: The Flemming Fold,
    The Mellow Fellows
  • Aug. 25 & 26: Big Bob Scoggin, The River Breeze Band
  • Aug. 27 & 28: The Joey Johnson Band, Jim Berner’s Music Legends
  • Aug. 29 & 30: The Irish Brigade, Southside Aces
  • Aug. 31 & Sept. 1: Jim Price, Hey Lonesome

presented by
International Institute of Minnesota

Detailed Schedule

sponsored by Summit Brewing Co.

Detailed Schedule

  • Aug. 21 & 22: Hitchville
  • Aug. 23 & 24: Salsabrosa
  • Aug. 25 & 26: Good For Gary
  • Aug. 27 & 28: GB Leighton
  • Aug. 29 & 30: Sonny Knight & The Lakers
  • Aug. 31 & Sept. 1: The Belfast Cowboys

sponsored by
Summit Brewing Co.

Detailed Schedule

  • Aug. 21 & 22: Axis Mundi World Jazz Quintet, Los Conocidos
  • Aug. 23 & 24: CAAM Chinese Dance Theater, Native Pride Dancers
  • Aug. 25 & 26: Jack Brass Band, Jim Busta Polka Band featuring Mollie B.
  • Aug. 27 & 28: Iny Asian Dance Theater, Grupo Esplendor
  • Aug. 29 & 30: Ballet Folklorico Mexico Azteca, Ticket To Brasil
  • Aug. 31 & Sept. 1: St. Mary’s Balalaika Orchestra, RAMM Band 
 

sponsored by Green Mill Restaurant

Detailed Schedule

  • Aug. 21-Sept. 1: Sean Emery, Break-shop Bump'n
  • Aug. 21 & 22: Heebie Jeebies Family Comedy Music Show
  • Aug. 23 & 24: The Okee Dokee Brothers 
  • Aug. 25 & 26: Zinghoppers Kidz Dance Party
  • Aug. 27 & 28: Mama Lou: American Strong Woman
  • Aug. 29 & 30: Eric Buss - Comic Imaginator
  • Aug. 31 & Sept. 1: Sheltered Reality

sponsored by August Schell Brewing Co.

Detailed Schedule

  • Aug. 21 & 22: Chastity Brown
  • Aug. 23 & 24: White Iron Band
  • Aug. 25 & 26: Monroe Crossing
  • Aug. 27 & 28: Deke Dickerson
    with The Trashmen
  • Aug. 29 & 30: The 4onthefloor
  • Aug. 31 & Sept. 1: Cash’d Out

NEW VENUE!
sponsored by
August Schell Brewing Co.

Detailed Schedule

  • Aug. 21 & 22: Sarah Morris, The Rockin’ Pinecones 
    James Wedgwood Ventriloquist
    (Variety Showcase)
  • Aug. 23 & 24: The Galactic Cowboy Orchestra, The Minnesota State Fiddle Contest
    Kier MusiComedy Impressions
    (Variety Showcase)
  • Aug. 25 & 26: Bockfest Boys, USAF Band of Mid-America Hot Brass
    The Looney Lutherans
    (Variety Showcase)
  • Aug. 27 & 28: Guy Gilchrist: Famed Syndicated Cartoonist and Writer, The Pistol Whippin’ Party Penguins
    Kenny Ahern
    (Variety Showcase)
  • Aug. 29 & 30: The Woodpicks, The Minnesota Flatpicking Guitar and Duet Championships
    Alex Clark
    (Variety Showcase)
  • Aug. 31 & Sept. 1: Ellis, The High 48s 
    The Memories
    (Variety Showcase)


Appearing all 12 days of the fair:


 

Appearing all 12 days of the fair: